Forumindlæg fra Den Store Viking - Ærlighed i forhold.
Den Store Viking(23-12-2025 15:55)

Jeg har skrevet med en kvinde i dag om hvad man er til og hvad man har oplevet igennem tiden. Det er jeg sikkert ikke den eneste der har prøvet.

Så kommer vi til at skrive om hvorfor man ikke er ærlig over for sin partner, i forhold til hvilke lyster man har.

Jeg tror der er mange som ikke tør/vil sige det til sin partner hvis man gerne vil have smæk/pigesex/mandesex eller hvad det nu måtte være.

Er der mon mange som fortier sine lyster i deres forhold og hvorfor?


Kommentarer

Mr. C(M)(24-12-2025 00:40)

Jeg pakker ikke noget ind, dog er det FØRSTE jeg kommer op med om jeg må give hende en endefuld, eller hun vil give mig en f.eks.
Men er villig til at taæe om alt og lægge alle kort på bordet.
Og det er jo ikke sådan at bare fordi man synes en ting er er frækt, at det absolut SKAL dyrkes i forholdet.

Men jeg er også en ret åben og fri person, villig til mangt og meget, men kan SAGTENS eksistere i et forhold hvor en/flere bestemte ting ikke dyrkes, ting/leger er KUN frække når begge/alle parter finder tilfredsstillelse/nydelse i det.



Helene(k)(23-12-2025 21:14)

Det er min fornemmelse, at alle køn kan have lyster / kinks måske endda en fetish, som de ikke er åbne om.

Mange er bange for at blive udskammet. At føle sig forkerte ift det ‘normale / dydens smalle tid / samfundets normer og forventninger’.

En åg af samfundet dets hvad man bør og absolut ikke kan har været bragt videre fra generation til generation.

Jeg har dog håb for generationen omkring 25 årig - fornemmer en større åbenhed og at turde blandt de unge.





kafka(k)(23-12-2025 18:00)

Jeg har min egen hjemmestrikket ide om at det måske mere er noget mænd kan genkende end kvinder...måske jeg bliver klogere på det i tråden😊 jeg tror mænd indgår større kompromis der end kvinder gør.

Men for at svare på dit spørgsmål. Nej det har jeg aldrig oplevet. Nu er jeg godtnok single og og inden en evt date så plejer jeg og spørge om vi seksuelt passer sammen. For jeg ville aldrig kunne være i noget hvor jeg skulle gemme en del af mit seksuelle væsen væk. Kunne jeg ikke selv dække et behov/lyst/kink så ville jeg have en samtale om at så måtte en anden kunne møde ham i det.

Men jeg tænker måske på om resten af ens forhold enten har dén åbenhed...eller mangel på.



Erik Shoon(M)(23-12-2025 17:21)

Jeg holdt op med at fortælle om mine lyster efter erfaring med en kvinde, der omgående trak sig..

I stedet lader jeg de små spil mellem os fortælle mig, om hun er til dominans