Bruger ikke chatten og kommer heller aldrig til det.
Det handler dog om et personligt valg og ikke om chatten som sådan.
Syntes chat er overfladisk og der er ikke "tid" til den dybe samtale.
Det er selvfølgelig en dejlig ting for jer som er gode og hurtige til at skrive. Jeg er bare typen som skal bruge lidt længere tid på at formulere mine sætninger, og det er der ikke tid til i en chat.
Er der i så fald en mulighed for at komme uden om "dobbelt-klikket" så man bare ryger fra forside til chat og modsat?
Det er en ekstern chat - så den kan ikke "snakke" sammen med sexwriter, og dermend kan jeg ikke se hvor mange der er online på den.
Er der evt mulighed for at have en chat-counter på SWs forside, så, på forsiden, man kan se hvor mange der er i chatten inden man klikker derind?
Den gode blå var meget brugt.
Den nye fungerer dårligt og specielt er det et problem at den selv skifter mellem de brugere som har lyst til at bryde ind - altså man sender beskeder til forkerte modtager.
Chat via samtaler fungere slet ikke til chat, alt interaktion er væk og medfører ´go dag mand - økseskaft´ dialoger.
Anja
Bruger denne skønne chat ind imellem - så jeg håber at den forbliver herinde
Synes det vil være ærgerligt og en forringelse af SW hvis chatten lukkes.
Fascineret.
Samme her.🙏🏻
Ville måske bruge den, hvis den var mere synlig på mobile enheder, er her kun på min telefon..
bruger video
Det vil være en klar forringelse, hvis en chatfunktion med video nedlægges. Der skal bare mere trafik ind over - og chatten skal være stabil.
Synes absolut det vil være en skam og nedlægge chatten, er enig i der ofte ikke sker en dyt, men modsat så er det en mega god og hurtig måde og kommunikere på.
Har ikke oplevet problemer med chatten går ned.
Liker forslaget til Footlover.
Jeg kunne da godt ønske mig, at der var en funktion i beskeder hvor der kan sendes små videoklip....
Gerne hvor afsender og modtager er enige om at benytte funktionen.
Ingen ønsker et uønsket videoklip, tror jeg.
Tak for input.
Som jeg læser det, så kan chatten på en måde erstattes, hvis man "tuner" det almindelige beskedsystem, og gør det hurtigere.
Og selvfølgelig laver en slags lobby, som indikerer man er "klar" på hygge.
Jeg bruger kun besked af samme grund, selvom det er noget langsomt, men det virker da altid
Vi vil meget gerne bruge chatten, men det er sjældent, at der er nogle derinde.
Vi har for nyligt chatten med en Q, men ofte gik chatten "ned"
1-2 gange om året kigger jeg på chatten og finder kun mig selv derinde
hejsa Admin
jeg bruger sjældent chatten og de gange jeg har, så har det været den gamle, for jeg kan slet ikke få den nye til at fungere. når jeg er derinde kan jeg kun se at jeg selv er på og ingen andre, selvom jeg ved, at der ihvertfald skulle være en anden på osse. om det så har noget med min browser at gøre ved jeg ikke - bruger Firefox
Har brugt chat meget før i tiden, men synes ikke om denne chat - dels for få deltagere, og svært at finde deltagere med samme interesse.
Vi bruger den ikke fordi den ikke er så mobil venlig.
Har lige prøvet at gå ind på chatten, for første gang. Jeg var der helt alene 😅
Vidste ikke at det var en mulighed, og ved ikke hvad jeg skulle bruge den til 🫣🤔
Hvordan kommer man ind på den, har prøvet at lokke ind, men der kommer ikke rigtigt noget tekst frem
Bruger den en gang i mellem, men der sker ikke meget på chatten til daglig, til tider sker der en del, og det går hurtigere end og skrive almindelige beskeder.
Bruger ikke video funktionen, men sender billeder, og det er mit indtryk det bliver væsentligt mere ftækt i chatten end via beskeder.
Jeg bruger den en gang imellem og jeg bruger også videofunktionen nogle gange.
Jeg har ingen klager over funktionaliteten af hverken chat eller video.
Jeg har brugt det på den måde, at når jeg har talt med nogen via almindelig udveksling, går vi i chatten, fordi det går hurtigere.
Jeg var derinde forleden dag, men oplevede den som ustabil. Kontakten blev afbrudt flere gange undervejs uden at vi kunne se hvorfor.
... en tilføjelse - det er ikke fordi jeg kun vil chatte i lobbyen, men det er der, det starter. Ligesom når man går på café 😉
Bruger den virkelig sjældent. Kigger mest bare ind. Har aldrig brugt videofunktionen.
Jeg bruger den sjældent fordi der stort set ikke er nogen, der chatter i lobbyen. - Selv om jeg siger "hej" når jeg kommer ind, så er det yderst sjældent, at der kommer et svar tilbage. Det er ikke befordrende for chatten og slet ikke for min interesse for at bruge den. Når jeg bruger en chat vil jeg give noget, og vil have noget tilbage.
Men det er synd - for hvor er der ellers en fornuftig chat til lidt "snak" i SW´s ånd? 😛
Der er et alternativ i Superchat - men 90% af kvinderne i Superchat er mænd. Så den dur ikke...
Hvad kan man gøre for at få gang i chatten?
- måske et banner med en clickbait på forsiden, fx "I går var der X brugere på chatten" (X= antal)
- måske et banner med "Lige nu er der X medlemmer på chatten" (X = antal)
- måske en anden placering af chat-knappen, hvor den er mere synlig
... der er sikkert andre der har anmasse idéer også.
nogle gange er der op til 25 personer inde på chatten samtidigt - dog mest om aftenerne og ret sent *S*
99 % bruger den kun til chat og til at vise billeder på
Ja, til begge deler.
Jeg bruger den ikke så ofte da jeg synes den er ustabil. Oplever ofte at man bliver smidt af privatchat. Men når jeg er på, bruger jeg til tider også videofunktionen
Bunp